Zanim wybierzesz się, by kupić dziecku jego pierwszy rowerek zwróć uwagę na kilka bardzo istotnych kwestii. Pozwolą Ci one dokonać właściwego wyboru a Twojemu dziecku bezpiecznie i miło spędzić czas. Rowery dla dorosłych nie są takie same jak rowerki dziecięce.

  • Wielkość

Bardzo ważną zasadą jest to, by kupować rower nie kierując się wiekiem dziecka ale jego rzeczywistym wzrostem. Zdarza się przecież bardzo często, że dzieci w jednym wieku różnią się zasadniczo pod względem wzrostu.

  • Rozmiary kół

Zwróć uwagę, że rozmiar kół jest sprawą niezwykle istotną. Od wielkości kół zależy bowiem wielkość ramy. Utarło się przekonanie, że koła 12 są odpowiednie dla dzieci w wieku 2-4 lata, natomiast koła 16 – dla 4-6 latków. Pamiętajmy jednak, że sklepy podają wiek tylko i wyłącznie orientacyjnie, ponieważ decyduje tutaj wzrost dziecka.

  • Zakupy z dzieckiem

Nawet jeśli do tej pory jak ognia unikałeś zakupów z dzieckiem, musisz się przełamać i zabrać ze sobą początkującego czy już bardziej wprawnego rowerzystę. Tylko wtedy masz pewność, że rower, który wybierzecie będzie nie tylko ładnie się prezentował ale przede wszystkim będzie funkcjonalny i idealnie dopasowany do dziecka. Musi ono swobodnie dosięgać nogami podłoża, by utrzymać równowagę. Zwróć także szczególną uwagę na to czy maluch dosięga hamulców i prawidłowo ich używa.

  • Atesty, badania, normy

Może nawet nie jesteś świadomy, że producent nie musi informacji o atestach umieszczać na rowerze. Pamiętaj jednak, że to właśnie atesty są doskonałym dowodem na to, że sprzęt został sprawdzony pod względem bezpieczeństwa i spełnia odpowiednie wymagania. Rowerki dziecięce powinny spełniać normę E 14765. Rowery bez pedałów – tzw. biegowe, muszą zaś być oznaczone CE.

  • Akcesoria

Tak jak w przypadku osób dorosłych tak i mały rowerzysta powinien być wyposażony w kask. Dobrze jest też kupić ochraniacze na ręce i nogi.

rowery dla kobiet