Rower trekkingowy jest to wysokiej klasy rower przeznaczony do długich wypraw. Jest on wyposażony w osprzęt taki jak bagażnik, na którym można zamontować  torbę mocowaną do bagażnika. Sylwetkę rowerzysty można dostosować do indywidualnych potrzeb.

Rowery te posiadają koła o dwudziestu ośmiu calach, pozycję kierującego można tak wyregulować, że można osiągnąć praktycznie sylwetkę wyprostowaną. Opony takiego roweru posiadają bieżnik terenowy, ale inny niż w rowerach górskich tzn. węższy i gładszy. Widelec przedni roweru jest amortyzowany. Charakteryzują się wysokim komfortem jazdy.

Tutaj należy wyróżnić rower crossowy, który jest rowerem trekkingowym pozbawionym błotników oraz bagażnika. Są bardzo lekkie, dzięki temu bardzo dobrze się nimi jeździ na długie dystanse. Rowery te nie za bardzo nadają się na drogi kamieniste.

Podstawą konstrukcyjną roweru trekkingowego, jak każdego innego jest rama, powinna być markowa, ponieważ nie należy na niej oszczędzać , gdyż pełni bardzo ważną rolę w bezpieczeństwie jazdy i wygodzie. Ramy są dwojakiego rodzaju stalowe i aluminiowe. Początkujący rowerzysta powinien wybrać ramę aluminiową, ponieważ jest lżejsza od stalowej i posiada amortyzowany widelec.

Bardzo ważną rolę odgrywa osprzęt w rowerze trekkingowym. Nie potrzeba tutaj ekstremalnych naprężeń tak jak w rowerach górskich, lecz skuteczność hamulców i precyzyjna zmiana biegów jest wymagana. Obecnie produkowany jest osprzęt tylko dla tego typu rowerów, w związku z obecną popularnością.

Jest to bardzo dobry rower do jazdy po drogach miejskich, ale rowerem trekkingowym poruszamy się głównie poza miastem, w celu bliskiego obcowania z przyrodą. Jazda na rowerze daje człowiekowi uczucie wolności i niezależności. Możemy sprawdzić w ten sposób własne umiejętności podczas różnych stylów jazdy.

Są to rowery pośrednie pomiędzy rowerami szosowymi i górskimi. Dobrze się sprawdzą podczas wycieczki po niezbyt trudnym terenie. Posiadają szersze opony niż rowery szosowe, a także ramę mocniejszą. Posiadają także błotniki oraz światła. Różnią się także ilością przerzutek.

Rower ten jak każdy inny musi być dopasowany wielkością do wzrostu rowerzysty. Rowery te posiadają od 24 do 27 przerzutek. Powinien posiadać również białe światło przednie i tylne światło czerwone.

Bagażnik musi być tak zamontowany, aby nie naruszał zasad bezpieczeństwa podczas jazdy. Jeśli te zasady będą spełnione jazda rowerem będzie bardzo przyjemna.

rowery dla kobiet